Analiza: Nowe firmy a faktoring.

Analiza: Nowe firmy a faktoring.

Jeśli firma prowadzi działalność krócej niż 12 miesięcy, może mieć spore trudności z uzyskaniem kredytu z banku. Warto zatem rozważyć inne formy finansowania, na przykład faktoring.

Niezależne, pozabankowe, firmy faktoringowe są przychylne przedsiębiorcom dopiero rozpoczynającym działalność gospodarczą. Stosują inny model oceny ryzyka niż banki: zabezpieczeniem są wystawione faktury, a nie hipoteka. Firma, która chce skorzystać z faktoringu, nie musi posiadać istotnego majątku czy innych twardych zabezpieczeń. Podczas udzielania limitu finansowania przede wszystkim oceniana jest sprzedaż firmy, perspektywy rozwoju, kontrahenci, do których regularnie sprzedaje się produkty czy usługi. To właśnie powtarzalność sprzedaży decyduje o możliwości skorzystania z faktoringu.

Faktoring czy kredyt?

Faktoring czy kredyt?
Faktoring czy kredyt?

Każda firma sprzedająca swoje wyroby z odroczonym terminem płatności zna problemy z opóźnieniami w płatnościach czy odzyskiwaniem należności. Faktoring gwarantuje nie tylko uwolnienie środków „zamrożonych” w fakturach, ale również regularny, systematyczny nadzór nad kontrahentami. Co więcej – dzięki faktoringowi firma może uzyskać zapłatę za wystawione faktury przed terminem ich płatności, co poprawia płynność i zdolność regulacji bieżących zobowiązań.

Faktoring nie wpływa na bilans przedsiębiorstwa – nie jest to „obcy kapitał” dodatkowo zaangażowany w biznes, tylko szybciej odzyskane własne środki. Faktoring księguje się pozabilansowo, co poprawia wskaźnik kapitału obcego do kapitału własnego – jeśli więc firma w przyszłości będzie się starała o finansowanie w banku, może wykazać lepszą pozycję kapitałową.

Faktoring bywa nieco droższy niż kredyt bankowy, warto jednak zwrócić uwagę na prostsze i szybsze procedury (firma otrzymuje środki następnego dnia po podpisaniu umowy faktoringowej) oraz korzyści wynikające z przejęcia przez faktora czynności związanych z administrowaniem i monitorowaniem spłat od kontrahentów oraz dochodzeniem należności. Dodatkowo faktor może przejąć ryzyko niewypłacalności odbiorcy (tzw. faktoring bez regresu).

Dla kogo faktoring?

Dla kogo faktoring?
Dla kogo faktoring?

Z faktoringu korzystać powinny firmy produkcyjne lub handlowe, które mają wysoki poziom należności i z tego tytułu mogą mieć problem z kapitałem obrotowym na bieżącą działalność. Trzeba jednak pamiętać, że w ramach faktoringu nie ma możliwości uzyskania finansowania pod kontrakty czy pod produkcję w toku.

Firmy rozpoczynające działalność i planujące od razu współpracę zagraniczną, powinny zainteresować się faktoringiem eksportowym. Usługa ta – oprócz finansowania – obejmuje również weryfikację odbiorcy oraz przejęcie ryzyka jego niewypłacalności. Faktor ma większe możliwości radzenia sobie ze stroną prawną i techniczną dochodzenia należności na terytorium innego kraju. Może również doradzić w kwestiach związanych ze zwyczajami płatniczymi panującymi na rynkach obcych. Dodatkowo przedsiębiorca może skorzystać z ubezpieczenia swoich należności.

Faktoring pozwala również budować wiarygodność finansową wobec kontrahentów. Dzięki dysponowaniu gotówką i płatnościom w terminie przedsiębiorca może negocjować u swoich dostawców rabaty za szybką płatność.

Źródło

6 komentarzy

 1. Założenie własnej firmy może być trudnym, ale satysfakcjonującym procesem. Podczas gdy świetny biznesplan jest kluczowy dla założycieli, finansowanie jest jednym z najważniejszych elementów, które mały biznes potrzebuje, aby odnieść sukces.
  Dodatkowo osoby współtworzące nową spółkę są kreatywne i otwarte na nowe rozwiązania. Cały przegląd informacji możemy odczytać w ciekawych, zawierające wartościowe treści blogach.

 2. Jeśli przeżyłeś etap startupowy i teraz prowadzisz udaną firmę, teraz nadszedł czas, aby poszukać nowych źródeł gotówki w celu rozwoju firmy. Jedną z możliwości jest faktoring.
  Każda dodatkowa informacja, która wzbogaci nasza wiedzę, wniesie coś do naszych decyzji – jest wartościowa. Porady do kawy to miejsce gdzie uzyskasz wiele cennych porad – od tych finansowych, po te dotyczące wyposażenia wnętrza.

 3. Wraz ze zmianami w organizacji przedsiębiorstw i postępem technologicznym, faktoring ewoluował. Obecnie faktoring nie ogranicza się jedynie do przedsiębiorstw produkcyjnych. Wszystkie rodzaje przemysłu wykorzystują faktoring, w tym profesjonalne usługi, transport, zatrudnienie, budownictwo, rząd i prawie wszystkie operacje typu business-to-business.

 4. Każdego dnia, gdy podróżujesz po świecie jako samotny wędrowiec, dowiesz się wiele, nie tylko o innych, ale także o sobie. Ta magia zaczyna ewoluować od pierwszego dnia, od momentu pierwszego lotu, podróży autobusem lub łodzią do odległej krainy. Życzliwość nieznajomych otworzy część twojego serca, o której istnieniu nie miałeś pojęcia. Jako podróżujący w pojedynkę poznasz to, co świat ma do zaoferowania. Wszelkie stereotypy lub opowieści o niebezpiecznych kulturach i krainach znikną wraz z poznaniem prawdy.

 5. Moda to coś, co ludzie kochają lub nienawidzą. Na przestrzeni wieków pojawiły się i zniknęły różne style mody, a wiele z nich wraca do naszych sklepów odzieżowych po kilku latach. Niektórym po prostu nie przeszkadza nadążanie za najnowszymi trendami, podczas gdy inni mają dość najnowszych stylów.
  Niezależnie od tego, czy to lubisz, czy nie moda się zmienia i zawsze zmienna będzie.

 6. Wróćmy jednak do kalendarza dni wolnych od pracy na rok 2020. Co jeszcze ciekawego tutaj znajdziemy? Otóż niestety weekend majowy zaczynać się będzie w piątek, co nie jest zbyt fortunne. wszystkich Świętych także przypada w niedzielę.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *