Co robić, a czego nie robić, gdy samochód się przegrzewa

Co robić, a czego nie robić, gdy samochód się przegrzewa

Beztroska rodzina wskakuje do samochodu, podekscytowana weekendem na plaży. Po kilku godzinach w drodze dochodzi do katastrofy. Silnik zaczyna palić, a rodzina musi zjechać na pobocze. Co będzie dalej?!

Wygląda na to, że żaden letni horror nie jest kompletny bez tej ikonicznej sceny, ale na pewno nie jest to coś, co chcesz odtworzyć w kolejnej podróży! Upewnij się, że jesteś przygotowany na wypadek katastrofy i dowiedz się, co robić (a czego nie robić!), gdy przegrzeje się silnik Twojego samochodu.

Dlaczego silniki się przegrzewają?

Silniki mogą się przegrzewać z wielu powodów. Ogólnie rzecz biorąc, dzieje się tak dlatego, że coś jest nie tak w układzie chłodzenia i ciepło nie może wydostać się z komory silnika. Źródłem problemu może być nieszczelność układu chłodzenia, wadliwy wentylator chłodnicy, pęknięta pompa wodna lub zatkany wąż chłodziwa. Niezależnie od źródła problemu, przegrzanie silnika nie jest czymś, na co chciałoby się długo czekać. Twój silnik może doznać poważnych, jeśli nie trwałych uszkodzeń.

Oznaki, że silnik się przegrzewa.

Jeśli będziesz w stanie podjąć kroki w celu schłodzenia silnika przed jego przegrzaniem do momentu awarii, możesz zmniejszyć ryzyko nieodwracalnego uszkodzenia silnika. Ale najpierw musisz zauważyć objawy przegrzania, które mogą obejmować:

 • Para wodna (która może wyglądać jak dym) wydobywająca się spod maski samochodu.
 • Wskaźnik temperatury silnika na desce rozdzielczej, który spada do „H” lub na czerwono. (Symbole wskaźnika temperatury silnika są różne, więc należy zapoznać się z instrukcją obsługi).
 • Dziwny zapach dochodzący z obszaru silnika. Na przykład, nieszczelny płyn chłodzący może mieć słodki zapach, podczas gdy nieszczelny olej może być bardziej spalony.

Gdy tylko zauważysz przegrzanie silnika, wykonaj następujące kroki i skontaktuj się z najbliższym warsztatem naprawczym.

Co należy zrobić, gdy silnik się przegrzeje

 1. Zabić klimatyzację i włączyć grzanie. Natychmiast wyłączyć klimatyzator, aby zmniejszyć obciążenie silnika. Następnie przekręcić pokrętło, aby uzyskać maksymalne ciepło. Może to pomóc odciągnąć ciepło od silnika, aby nie dopuścić do jego przegrzania, aż do momentu, gdy będzie można zatrzymać się w bezpiecznym miejscu. Możesz się trochę rozgrzać, ale kilka minut dyskomfortu to niewielka cena, którą trzeba zapłacić w porównaniu z dużymi naprawami silnika.
 2. Znajdź bezpieczne miejsce do zatrzymania się. Zatrzymaj się i zamknij samochód. Pozostawić silnik do ostygnięcia na co najmniej 15 minut. Zwróć uwagę na wskaźnik temperatury, ponieważ powinien on wrócić do normalnego zakresu podczas chłodzenia silnika.

Czekając (i obserwując termometr), przygotuj plan kontroli przegrzanego silnika. Zadzwoń do przyjaciela, do samochodu holowniczego lub do lokalnej organizacji Firestone Roadside Assistance, aby uzyskać pomoc. Wyślemy przeszkolonego przedstawiciela, który odholuje Twój pojazd do najbliższego sklepu Firestone Complete Auto Care lub poprosimy o pomoc w kroku numer trzy.

 1. Sprawdź i dodaj płyn chłodzący (jeśli go masz). Jeśli poziom płynu chłodzącego jest niski, szybkie uzupełnianie płynu chłodzącego może pomóc chronić silnik i zapobiec przegrzaniu do czasu naprawy. Ten krok nie przyniesie jednak większych korzyści, jeśli wąż chłodziwa jest zatkany lub źródłem problemów jest zepsuty wentylator chłodnicy lub pompa wodna. Zapoznaj się z instrukcją obsługi, aby znaleźć lokalizację zbiornika płynu chłodzącego i dowiedzieć się, jak dodać płyn chłodzący do pojazdu.
 2. Uruchomić ponownie silnik. Jeśli Twój samochód nie jest holowany, teraz jest czas na ostrożny restart silnika i jazdę do najbliższego warsztatu samochodowego. Miej oko na wskaźnik temperatury podczas jazdy. Jeśli wskaźnik ponownie się podniesie, należy zjechać na bok i odczekać, aż system ostygnie.

Co należy zrobić, gdy silnik się przegrzeje?

 1. Nie panikuj. Twój silnik nie jest zimny, ale ty możesz! Unikaj kołysania się w ruchu ulicznym i trzaskania hamulcami podczas zjeżdżania z drogi.
 2. Nie kontynuuj jazdy. Jeśli silnik jest przegrzany, ale nadal pracuje, nie robisz nic złego, pozostając na drodze. Jasne, że możesz dotrzeć do celu, zanim się całkowicie rozładuje, ale możesz spowodować znaczne (i kosztowne) szkody, pchając silnik za daleko.
 3. Nie otwieraj natychmiast maski silnika. Po zjechaniu na pobocze odczekaj, aż silnik ostygnie, a następnie podepnij maskę, aby sprawdzić, co się dzieje. Natychmiastowe otwarcie pokrywy silnika może narazić Cię na oparzenia lub urazy spowodowane wydobywającą się parą lub dymem. Cierpliwość jest kluczem do sukcesu. Przed otwarciem pokrywy silnika należy odczekać, aż wskaźnik temperatury silnika ustabilizuje się.
 4. Nie pozwól, aby sprawa się przeciągnęła. Przegrzany silnik nie poradzi sobie sam, nawet jeśli po dodaniu odrobiny płynu chłodzącego wydaje się być naprawiony. Pogorszy się tylko wtedy, gdy pozostanie niezaadresowany. Przejdź do sedna problemu, aby pomóc uratować silnik. Zabierz swój samochód do Firestone Complete Auto Care na kompletną kontrolę pojazdu, abyśmy mogli zdiagnozować problem i przedstawić zalecenia dotyczące jego rozwiązania.

Jak zapobiec przegrzaniu silnika samochodu

Zajmij się swoim samochodem, a on zajmie się tobą. Najlepszym sposobem na uniknięcie przegrzania silnika samochodu jest regularne spłukiwanie i wymiana płynu chłodzącego w samochodzie, a także śledzenie na bieżąco konserwacji chłodnicy zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu. Rutynowe przeglądy mogą również pomóc w usunięciu wszelkich potencjalnych problemów z chłodnicą lub silnikiem, zanim ulegną one pogorszeniu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code