Dobrze, aby każdy przedsiębiorca wiedział, na czym polega faktoring. Powód jest prozaiczny – dzięki tej usłudze w prosty sposób pozbywamy się niepożądanych zatorów płatniczych, a w dalszej perspektywie, uzyskujemy płynność finansową. Ostatecznym efektem jest dobra passa naszej firmy na rynku. W tym artykule zestawimy usługę faktoringową z kredytem obrotowym i przeanalizujemy ich najważniejsze różnice.
Spis treści:
Co to jest faktoring?
Jak już powyżej wspomnieliśmy, dla każdej firmy bardzo ważne jest posiadanie płynności finansowej. Innymi słowy, chodzi o zapewnienie dopływu kapitału, który później przeznaczany będzie według indywidualnych potrzeb danego przedsiębiorstwa. Będzie to między innymi:
- dokonywanie inwestycji niezbędnych do prowadzenia działalności;
- regulowanie zobowiązań wobec kontrahentów;
- opłacanie pracownikom pensji.
Kapitał na wszystkie wymienione powyżej komponenty zapewni nam faktoring dla firmy. Polega on na konwersji faktur z odroczonym terminem płatności na gotówkę. Nie musimy więc czekać na uzgodniony z naszym kontrahentem termin zapłaty, gdyż dzięki firmie finansującej pieniądze otrzymujemy od ręki.
Jak działa faktoring?
Przyjrzyjmy się jednak bliżej samemu przebiegowi omawianego tu procesu. Na czym więc dokładnie polega faktoring? Całość postępowania wygląda następująco:
- kontrahent przekazuje naszej firmie faktury z odroczonymi terminami płatności;
- przekazujemy ich kopie instytucji oferującej usługi faktoringowe;
- otrzymujemy od niej należność w postaci zawartej na fakturze kwoty;
- po upływie okresu odroczonej płatności klient spłaca swoje zobowiązanie nam lub firmie finansującej (w zależności od rodzaju wybranego przez nas faktoringu).
Jak działa kredyt obrotowy?
Kredyt obrotowy to nic innego, jak oferowane przez banki środki finansowe, które firmy przeznaczają na swoją bieżącą działalność. Warto podkreślić, że w przeciwieństwie do faktoringu jest on zobowiązaniem finansowym, które zmniejsza naszą zdolność kredytową, a w rezultacie negatywnie rzutuje na nasze możliwości wzięcia kolejnego kredytu bankowego.
Na osobne podkreślenie zasługuje także fakt, że kredyty obrotowe są nierzadko trudne w uzyskaniu. Aby z nich skorzystać, otrzymać musimy pozytywną decyzję kredytową. Na to, czy otrzymamy kredyt obrotowy wpłyną takie czynniki, jak:
- nasza sytuacja finansowa,
- historia kredytowa,
- okres prowadzenia działalności,
- wnioskowana kwota kredytu.
Faktoring a kredyt obrotowy – najważniejsze różnice
Jak więc widzimy, różnice między usługą faktoringową a kredytem obrotowym są bardzo wyraźne. Ten ostatni jest rozwiązaniem znacznie trudniej dostępnym. Największe znaczenie będzie mieć to w przypadku małych i średnich firm oraz wszelkich podmiotów, które na rynku mają krótki staż.
Dla przeciwwagi firma faktoringowa nie sprawdzi naszych zdolności kredytowych. Nie będziemy także zmuszeni określić, na co przeznaczymy pozyskany kapitał. Bez zbędnych formalności otrzymamy go bezpośrednio po dokonaniu konwersji, przez naszego kontrahenta, co z kolei zapewni nam płynność finansową.