leasing w polskim ładzie

Leasing czy wynajem – co bardziej się opłaca w dobie Polskiego Ładu?

Coraz częściej spotykamy się z informacją, że leasing w Polskim Ładzie przestał być korzystnym rozwiązaniem. Czy faktycznie tak jest? A jeżeli tak, to dla kogo? Co dokładnie się zmieniło po nowym roku oraz z jakiej alternatywy pozostanie nam skorzystać? Na to i inne pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Leasing w Polskim Ładzie

Jak przekonują nas media, Polski Ład jest planem odbudowy gospodarczej naszego kraju, po pandemii koronawirusa. Tyle w teorii. W praktyce wiąże się on z wprowadzeniem nowych regulacji prawnych, które odczuwalnie wpłyną na nasze życie. Grupą społeczną, która mocno ich doświadczy, będą właśnie przedsiębiorcy. Dobrym natomiast przykładem wspomnianych regulacji są obowiązujące od 1 stycznia 2022 roku zmiany tyczące się branży leasingowej.

Leasing, Polski Ład – jakie są cele wprowadzonych zmian?

Zanim przedstawimy same zmiany, zaprezentujmy ich główny cel. Według Jana Sarnowskiego – obecnego wiceministra finansów – przeobrażenia prawne tyczące się leasingu w Polskim Ładzie służyć mają odwiedzeniu przedsiębiorców od popularnego wśród nich procederu.

Wspomniana praktyka sprowadza się do wykupu na osobę prywatną, wziętego wcześniej na leasing samochodu, a następnie do jego sprzedaży bez płacenia podatku. Było to niezwykle korzystne rozwiązanie, gdyż koszt prywatnego auta przerzucany był na działalność gospodarczą.

Najważniejsze zmiany

Jak już wspomnieliśmy, zmiany spowodować mają nieopłacalność wykupu auta służbowego do prywatnego majątku z celem późniejszego dokonania jego sprzedaży. Innymi słowy, chodzi o to, by uniemożliwić przedsiębiorcy kupno auta poniżej jego wartości rynkowej.

Jeśli tyczy się nas powyższa sytuacja, to od nowego roku, podczas sprzedaży samochodu, zapłacimy podatek dochodowy oraz VAT. Ponadto, sprzedając samochód w ciągu 6 lat od jego zakupu, będziemy zobligowani do zapłaty podatku od wartości rynkowej pojazdu.

Jak dokładnie wyglądać będą zmiany?

Rozwińmy więc treść powyższego akapitu i przyjrzyjmy się precyzyjniej zmianom. Obecnie, chcąc prywatnie kupić auto z leasingu po zakończeniu umowy – będziemy musieli zapłacić podatek dochodowy oraz naliczony podatek VAT. Jak już napomknęliśmy, VAT naliczony będzie nie od wysokości ostatniej raty leasingowej, ale od pełnej wartości rynkowej auta.

Dla przykładu, jeśli interesujący nas samochód jest wart 100.000 zł, a dokonaliśmy jego zakupu w cenie 1000 zł, to VAT zapłacimy od realnej wartości auta. Jest to ogromny wzrost kosztu.

Kolejnym komponentem zmian jest wydłużenie okresu obciążenia podatkowego sprzedaży samochodu. Do końca roku wynosił on 6 miesięcy, teraz jednak wzrósł do 6 lat. Decydując się na wcześniejszą sprzedaż – opłacimy opisany podatek od wartości rynkowej. Jak już powyżej wspomnieliśmy – podobnie będzie z VAT-em.

Co zamiast leasingu?

Podsumowując, kupno auta do prywatnego majątku po zakończonym leasingu było jednym z najważniejszych argumentów przemawiających za skorzystaniem z powyższej usługi. W obecnej sytuacji oczekiwać można odwrócenia się potencjalnych klientów od leasingu, jako takiego.

Jaka jest więc alternatywa dla leasingu? Przedsiębiorcom obeznanym z tematem odpowiedź nasuwa się sama – jest nią wynajem długoterminowy samochodu. Poniżej przedstawimy argumenty przemawiające za faktem, że jest to rozwiązanie znacznie wygodniejsze i elastyczniejsze, niż leasing.

Porównanie leasingu i wynajmu długoterminowego

Naturalne więc jest, że przykładowy przedsiębiorca zadać musi sobie pytanie „leasing czy wynajem? Co okaże się dla mnie korzystniejsze?” Kwestia ta jest prosta – jeśli nie planujemy zakupu samochodu, to zdecydowanie korzystniejszy okaże się dla nas wynajem długoterminowy.

Najem długoterminowy samochodu, w przeciwieństwie do leasingu, nie jest długoletnim zobowiązaniem. Dzieje się tak, gdyż firma wypożyczająca nam samochód bierze na siebie wszelkie ryzyko oraz formalności wiążące się z jego eksploatacją. Kolejnym argumentem przemawiającym za wygodą wspomnianego rozwiązania jest fakt, że płacimy stałą kwotę, za używanie pojazdu.

Wynajem długoterminowy – najważniejsze zasady

Podsumujmy więc pokrótce zasady tyczące się wynajmu długoterminowego samochodu. Otrzymujemy wybrany przez siebie model samochodu i opłacamy jedynie paliwo oraz niewielką, comiesięczną należność. Oczywiście pamiętać musimy także o opłacie startowej, którą uiszczamy na samym początku korzystania z usługi.

Najmując samochód, nie będziemy też musieli tracić czasu na takie kwestie jak jego serwisowanie, przeglądy techniczne, wymiana opon i wszelkie inne formalności, gdyż zajmować się tym będzie wypożyczalnia samochodów. Na postawione w artykule pytanie „co jest lepsze? Najem długoterminowy a leasing” odpowiedzieć można jednoznacznie. W świetle ostatnich zmian prawnych zdecydowanie wybrać powinniśmy najem długoterminowy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code