letnia wycieczka do Trójmiasta

Letnia wycieczka do Trójmiasta – co warto obejrzeć?

Trójmiasto bez wątpienia jest jednym z najciekawszych miejsc na mapie Polski. Dużo jest tu intrygujących miejsc, które warte są zwiedzenia: począwszy od średniowiecznej architektury Gdańska, poprzez gwarne i kolorowe skwery Gdyni, przy których cumują okręty-muzea, na gorących, rajskich plażach Sopotu. Co więc warto obejrzeć na terenie Trójmiasta? Po odpowiedź na to pytanie zapraszamy do lektury poniższego artykułu.

Gdańsku – miasto Hanzy i Solidarności

Trójmiasto to nie tylko najpiękniejsze plaże nad Bałtykiem. Ze względy na swoją złożoną historię posiada ono również najnowocześniejsze muzea. Nie jest tak bez powodu. Gdańsk w średniowieczu stanowił bowiem jedną z największych i najważniejszych aglomeracji miejskich całej Europy. Ze względu na przepływającą przez starówkę Motławę, nazywany był Wenecją Północy. Mnogość kultur i narodów, które stanowiły lokalną społeczność, sprawiła, że było to miejsce prawdziwie kosmopolityczne. W tym wielonarodowym tyglu żyli bowiem obok siebie Polacy, Niemcy, Holendrzy, Skandynawowie i Żydzi. Gdańskowi należy się więc miano ówczesnego Nowego Jorku!

W efekcie miasto posiada rozległą i barwną starówkę, której architektura oddaje burzliwe dzieje miasta. Jej centrum stanowi ul. Długa, która przechodzi w Długi Targ. Rozpoczyna ją Złota Brama, kończy zaś – gwarny bulwar nad Motławą. Całość otoczona jest kamienicami, spośród których wiele to architektoniczne perełki. Na wyróżnienie zasługują tu: Dwór Artusa, Nowy Dom Ławy (nazywany też Sienią Gdańska) oraz Dom Uphagena. Pozycją obowiązkową do zwiedzenia jest też oczywiście położony nad Motławą Żuraw, który pełnił niegdyś rolę dźwigu portowego. Dziś mieści się w nim nowoczesne muzeum. Listę wartych do zwiedzenia miejsc w Gdańsku przedstawiamy poniżej.

Lista gdańskich miejsc, które należy zwiedzić

Poniżej przedstawiamy niezbędne minimum, które zobaczyć musi każdy, kto przyjeżdża do Gdańska.

  • Bazylika Mariacka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – jest to największy na świecie kościół zbudowany z czerwonej cegły. Nazywany jest „Koroną Gdańska”. Bezsprzecznie jest jednym z najbardziej reprezentatywnych miejsc w całej Polsce. Najważniejszymi zabytkami są tu bogato zdobiony, złoty ołtarz oraz obraz „Sąd ostateczny” Hansa Memlinga.
  • Żuraw nad Motławą – najbardziej rozpoznawalny symbol Gdańska. Bulwar, przy którym stoi obiekt, zawsze jest gwarny i pełen życia. W jego niedalekim sąsiedztwie aż roi się od piwnych ogródków, w których można wypocząć po intensywnym zwiedzaniu miasta. Jak już powyżej wspomnieliśmy, w środku Żurawia znajduje się nowoczesne muzeum poświęcone historii Gdańska i żeglugi.
  • Fontanna Neptuna – jeden z najbardziej rozpoznawalnych i kojarzonych z Gdańskiem zabytków. Dzierżący trójząb Neptun – król wód – przypomina o doniosłej roli, jaką w handlu morskim odegrało miasto.  
  • Ratusz Głównego Miasta – kolejna wizytówka Wenecji Północy. Jej najstarsze fragmenty pochodzą aż z XIV wieku. Był on wielokrotnie modernizowany, w rezultacie czego jego architektura oscyluje między średniowiecznym gotykiem, a XVI wiecznym renesansem.

Co oferuje Gdynia?

Drugim co do wielkości członem Trójmiasta jest Gdynia. Inaczej, niż w przypadku Gdańska – miasto jest nowe. Zostało bowiem zbudowane w dwudziestoleciu międzywojennym. Miejsce to zdecydowanie daje się lubić. Gdynia słynie bowiem z elegancji, zadbania i nowoczesnej formy architektonicznej. Szerokie aleje, oraz prosty plan ulic, ukierunkowanych w szachownicę – wzdłuż wybrzeża stanowią wizytówkę miasta. Wszystkim, którzy wizytować będą to miejsce – gorąco polecamy nadbrzeżna bulwary. Na wyróżnienie zasługuje tutaj Skwer Kościuszki oraz przycumowane doń okręty-muzea: Błyskawica oraz Dar Pomorza. Pierwszy z wymienionych to niszczyciel z okresu II wojny światowej, drugi zaś to przepiękny żaglowiec.

Sopot – największe w Polsce centrum rozrywki

Do wymienionych powyżej atrakcji dodać należy także Sopot. To ogólnopolskie centrum rozrywki. Najważniejsze kluby nocne to Spatiff oraz Sfinks. Pierwszy to miejsce spotkań gwiazd show-biznesu, drugi zaś – określany jest mianem Mekki polskiej muzyki elektronicznej.  W mieście tym zwiedzić należy Molo oraz plaże, które należą do najszerszych i najczystszych w całej Europie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code