mieszkania Ochota

Miasto w mieście – nowe mieszkania na Ochocie

W budownictwie mieszkaniowym panuje obecnie moda na tak zwane miasta w mieście. Nazywane są one także kompletnymi osiedlami. Ich projektantom przyświeca idea stworzenia miejsca w pełni przyjaznego mieszkańcowi. W swoim bezpośrednim otoczeniu powinni mieć oni więc wszystko, co potrzebne do życia.

Dobrym tego przykładem jest rozbudowywane przez dewelopera Victoria Dom Miasteczko Nova Ochota. W niniejszym artykule przedstawimy zalety i wady mieszkania na kompletnym osiedlu.

Tradycyjne budownictwo mieszkaniowe

Zmrużmy oczy i wyobraźmy sobie typowe, polskie osiedle. W przytłaczającej większości wspomnimy blokowiska rodem z PRL-u. Często dzielnice takie nazywamy sypialniami danego miasta. Mieszkańcy wyjeżdżają z nich rano kierując się do pracy, szkoły, lub na uczelnię.

Po ośmiu godzinach wracają, by zjeść kolację i położyć się spać. Wszelkie sprawy związane z rekreacją załatwiają zaś poza zamieszkiwaną przez siebie dzielnicą. Jest to powodowane faktem, że tradycyjne budownictwo mieszkaniowe z reguły nie jest otoczone rozbudowaną strefą usług.

Czym jest miasto w mieście?

Młodych Polaków przestały jednak satysfakcjonować wspomniane powyżej warunki bytowe. Po spędzonym przez siebie dniu pracy chcemy zjeść kolację w osiedlowej restauracji, odpocząć w strefie relaksu, lub w zaciszu domowego ogródka.

Pozwala nam na to nowe budownictwo mieszkaniowe w postaci miasta w mieście. Zakłada bowiem ono, że każde osiedle powinno posiadać swoje centrum usługowo-handlowo-rekreacyjne. Jak więc najprościej zdefiniować kompletne osiedle? Po prostu – to miejsce, w którym dobrze się mieszka!

Miasteczko Nova Ochota – ekskluzywne mieszkania na Ochocie

Najlepszym przykładem opisywanego tu typu osiedla jest wspomniane już Miasteczko Nova Ochota. Ma ono ekskluzywny charakter. Jego mieszkańcy liczyć będą mogli na takie udogodnienia, jak kort tenisowy, alejki połączone ze skwerem i fontanną, osiedlowe sklepy czy przedszkole.

Kolejne fragmenty miasteczka wznoszone są przez Victoria Dom, docenionego przez ogół polskich i niemieckich klientów dewelopera z ponad 22-letnim doświadczeniem, który oddał do użytku już około 5200 domów i mieszkań.

Różne typy infrastruktury

Jak już wspomnieliśmy projekty te zakładają tworzenie osiedla wraz z gotową, obsługującą je infrastrukturą. Na jakie udogodnienia liczyć więc mogą jego mieszkańcy? Będą to przede wszystkim trzy typy infrastruktury:

  • usługowa – sprowadzająca się do lokalnych restauracji, kawiarni, pubów, salonów fitness, siłowni;
  • handlowa – kumulująca w sobie osiedlowe sklepy lub bliskie sąsiedztwo ich wielkopowierzchniowych odpowiedników;
  • rekreacyjna – czyli najróżniejsze przestrzenie wspólne w postaci alejek, placów zabaw lub ćwiczeń. Duży nacisk położony jest także na fakt usytuowania w pobliżu terenów zielonych tzn. parków miejskich i lasów.

Bliskość szkół i urzędów

Należy dodać do tego także i fakt, że deweloperzy wybierają teren pod inwestycję uwzględniając potrzeby rodzin z dziećmi. W efekcie liczyć będziemy mogli na bliskie sąsiedztwo infrastruktury edukacyjnej w postaci przedszkoli, szkół i bibliotek.

Skomunikowanie z centrum miasta

Kolejnym czynnikiem, który wiąże się z ideą miasta w mieście jest fakt jego dobrego skomunikowania. Kompletne osiedla wznoszone są co prawda na przedmieściach, ale koło głównych arterii komunikacyjnych. W rezultacie uzyskujemy możliwość dojazdu do centrum w wyjątkowo krótkim czasie.

Podsumowanie

Jak więc widzimy, miasta w mieście to niezwykle przyjazne człowiekowi osiedla. Ich architekci szczególny nacisk kładą na bliskość wszelkich udogodnień, które niezbędne są do wygodnego życia. Cała infrastruktura usługowo-handlowo-rekreacyjno-edukacyjna jest więc w jednym i tym samym miejscu. Tworzyć ma to więzi między mieszkańcami, a docelowo – dać możliwość stworzenia przyjaznej społeczności lokalnej.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code