Jest jedną z najważniejszych i najciekawszych placówek muzealnych, jakimi może się pochwalić województwo śląskie, a wizyta w jego murach dla każdego z nas stanie się wspaniałą przygodą. Kto zamierza poznać lepiej Katowice, ten koniecznie powinien w programie swej wycieczki uwzględnić wizytę w tutejszym Muzeum Śląskim. Czym wyróżnia się ta placówka? Jakie atrakcje przygotowano tu z myślą o zwiedzających?

Z kart historii – Muzeum Śląskie i jego dzieje

Muzeum Śląskie to ważna dla Górnego Śląska placówka, mogąca się pochwalić ciekawą i długą przeszłością. Placówka ta została powołana do życia uchwałą Sejmu Śląskiego z 23 stycznia 1929 roku. Działało ono do 1939 roku, powojenną działalność rozpoczęło w 1984 roku. Pierwszym dyrektorem muzeum był Tadeusz Dobrowolski, dzięki któremu dzisiejsze Muzeum może się pochwalić imponująca kolekcją malarstwa polskiego oraz śląskiej sztuki sakralnej. Pierwszym powojennym dyrektorem placówki został z kolei dr Lech Szaraniec. A co z muzealnymi siedzibami? Pierwszy gmach Muzeum Śląskiego został rozebrany w latach 40-tych XX wieku. Po wojnie muzeum mieściło się w gmachu przy Alei Korfantego. Obecnie eksponaty prezentowane są w nowej siedzibie, na terenie dawnej kopalni Katowice.

Muzeum Śląskie w Katowicach. Dlaczego warto je odwiedzić?
Muzeum Śląskie w Katowicach. Dlaczego warto je odwiedzić?

Muzeum Śląskie i jego nowa siedziba

Od 2016 roku zbiory Muzeum Śląskiego prezentowane są w nowej siedzibie, urządzonej na terenie dawnej kopalni Katowice. Taka lokalizacja sprawia, że wizyta w Muzeum Śląskim staje się jeszcze ciekawszą przygodą. Dziś na terenie dawnej kopalni „Katowice” można ujrzeć kilka nowoczesnych gmachów, w których prezentowane są eksponaty związane ze sztuką oraz z dziejami Śląska. Austriacka pracownia Riegler Riewe Architekten z Grazu stworzyła tu wyjątkową koncepcję architektoniczną, która w ciekawy sposób nawiązuje do przemysłowej historii Śląska. Podziemne przestrzenie wystawowe, przeszklone budynki widoczne na powierzchni oraz 40-metrowa wieża wyciągowa szybu kopalnianego, służąca obecnie jako punkt widokowy – oto atrakcje, dzięki którym tereny dawnej kopalni węgla są dziś miejscem tak chętnie odwiedzanym nie tylko przez turystów, ale i przez mieszkańców Katowic. Piękne widoki, intrygujące otoczenie – wszystko to sprawia, że Muzeum Śląskie przyciąga coraz skuteczniej. Jakie wystawy można podziwiać na jego terenie?

Muzeum Śląskie – nie tylko historia

Muzeum Śląskie ma pomagać w promowaniu i upowszechnianiu wiedzy na temat kultury oraz historii Górnego Śląska. W realizacji tych zadań pomagają takie wystawy, jak wystawa „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”. Wystawa ta dostępna jest od czerwca 2016 roku w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego. Można tu zdobyć wiele cennych informacji na temat industrializacji Śląska oraz poszerzyć swą wiedzę na temat jego przeszłości. W poszukiwaniu ciekawych informacji na temat Śląska, warto też zajrzeć do wnętrza budynku warsztatu mechanicznego. Zgromadzono tu maszyny i obrabiarki, dzięki którym przemysł na terenie Górnego Śląska mógł się jeszcze szybciej rozwijać. Na szczególne wyróżnienie zasługuje tu armata Flak kaliber 8, 8 cm oraz najstarsza w Polsce górnicza parowa maszyna wyciągowa z roku 1892.

W trakcie zwiedzania muzeum można też miło spędzić czas wśród wspaniałych dzieł sztuki. Z pewnością warto zajrzeć na wystawę, która została poświęcona śląskiej sztuce sakralnej. Galeria ta może się pochwalić pięknymi obrazami i rzeźbami, pochodzącymi ze zbiorów Muzeum Śląskiego oraz Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach. Wśród dzieł, zdobiących dawniej wnętrza śląskich kościołów, nie brak obrazów i rzeźb, które pochodzą z krakowskich, wrocławskich i praskich warsztatów. Galerię śląskiej sztuki sakralnej tworzy dziś ponad 120 obiektów, przy czym najstarsze eksponaty są cennymi zabytkami sztuki gotyckiej. Młodsze dzieła sztuki godnie reprezentują style renesansowy i barokowy, dzięki czemu można zapoznać się z rozwojem sztuki sakralnej na Śląsku od czasów średniowiecza aż po wiek XVIII. Wspólnie tworzą one unikalną kolekcję, obok której nie można przejść obojętnie. Galeria Malarstwa Polskiego XIX i XX wieku, Galeria Sztuki Polskiej po 1945 roku – oto kolejne atrakcje, które zachęcają do odwiedzenia Muzeum Śląskiego. Wielką gratką dla gości odwiedzających Muzeum będzie też galeria sztuki nieprofesjonalnej na Górnym Śląsku. W kolekcji tej dominują obrazy o tematyce niezwykle istotnej dla terenów Górnego Śląska. W sztuce tej tematem dominującym jest kopalnia – miejsce, w którym łączą się wszystkie symbole górnośląskiej tradycji. Bóg, praca i rodzina – ta tematyka dominuje wśród górnośląskich malarzy nieprofesjonalnych, jej też poświęca się najwięcej uwagi.

Wizyta w Muzeum Śląskim to nie lada gratka dla każdego miłośnika sztuki, a jednocześnie – jedyna w swoim rodzaju lekcja historii. Każdy, kto zajrzy na teren dawnej kopalni Katowice, będzie mógł w ciekawy i przyjemny sposób poszerzyć swą wiedzę na temat Górnego Śląska, jego kultury oraz historii.

Published by Wiktoria Czerwińska

Pracuję od 2008 r. w branży hotelarskiej. Interesuję się projektowaniem wnętrz i zgłębiam tajniki wiedzy na ten temat. Uwielbiam gotować z produktów bio, kocham jogę oraz nordic walking.

Join the Conversation

2 Comments

  1. Podczas jednej z wizyt u kontrahenta znalazłem chwilę, aby wstąpić do śląskiego muzeum w Katowicach. Miejsce godne polecenia. Spotkanie w sprawach biznesowych zakończyło się bardzo pozytywnie,a dodatkowym atutem były odwiedziny muzeum śląskiego. Śląsk ma to coś!

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code