Nie wiesz, kiedy wymienić świece zapłonowe? Spójrz na 6 znaków.

Nie wiesz, kiedy wymienić świece zapłonowe? Spójrz na 6 znaków.

Wielu kierowców zakłada, że gdy ich samochód ma kłopoty z uruchomieniem, pojawia się problem z akumulatorem. Chociaż na pewno tak może być, to nie jest to jedyna możliwość. Stare lub uszkodzone świece zapłonowe mogą być winowajcą! Przecież te małe świece zapłonowe mają dużą pracę do wykonania. Dowiedz się, dlaczego ważne jest, aby utrzymywać tę część samochodu w dobrym stanie technicznym i kiedy wymieniać świece, obserwując te złe symptomy świec zapłonowych.

Wymiana świec zapłonowych może być dobrym pomysłem, kiedy…

  1. Zapala się lampka kontrolna silnika.

Zużyte świece zapłonowe lub przewody świec zapłonowych mogą spowodować zapalenie się kontrolki silnika. W dzisiejszych samochodach, powiedzmy, technicy Firestone Complete Auto Care, jeśli świeca zaczyna szwankować, najbardziej oczywistym wydarzeniem powinno być zapalenie się kontrolki silnika lub nawet jej miganie.

Może to spowodować nieprawidłowy zapłon silnika i zapalenie się kontrolki silnika. Migająca kontrolka silnika może oznaczać, że dochodzi do potencjalnie katastrofalnych zapłonów, powiedzmy, przez naszych techników. Ogólnie rzecz biorąc, najlepiej jest wymieniać świece zapłonowe w ramach konserwacji zapobiegawczej zgodnie ze specyfikacją producenta. Pomoże to uniknąć kosztownych napraw, ponieważ jazda z niewłaściwie zapłonującymi świecami zapłonowymi może nadmiernie obciążyć katalizator samochodu (środek do czyszczenia spalin silnika).

Objawy nieprawidłowego zapłonu świec zapłonowych to nierówna praca na biegu jałowym, nierówna moc przy przyspieszaniu oraz wzrost emisji spalin. Należy pamiętać, że kontrolka kontrolna silnika może być potencjalnie spowodowana wieloma czynnikami, a nie tylko problemem ze świecami zapłonowymi. To jeden z powodów, dla których lokalny oddział Firestone Complete Auto Care oferuje BEZPŁATNE skanowanie kodów, które ujawni wszelkie kody wskazujące na nieprawidłowy zapłon spowodowany awarią świecy zapłonowej.

Ponieważ nasze zakłady zapewniają pełną opiekę nad samochodami, nasi technicy dysponują również odpowiednimi narzędziami i wiedzą fachową w zakresie systemów sterowania silnikiem, czujników i diagnostyki pokładowej, które umożliwiają przeprowadzenie zaawansowanej diagnostyki i dostarczenie dokładnej prognozy naprawy.

  1. Twój samochód ma problemy z uruchomieniem.

Twoje świece zapłonowe mają jedno z najważniejszych zadań w Twoim samochodzie, jakim jest dostarczenie iskry, która zasila silnik! Stare, zużyte świece zapłonowe mają trudniejszy czas na wytworzenie iskry, która rzeczywiście zasila silnik. Jeśli Twój samochód zatrzyma się, gdy będziesz próbował go włączyć, może wystąpić problem ze świecami zapłonowymi lub uszkodzonymi przewodami świec zapłonowych. Najprawdopodobniej winny jest akumulator, jeżeli Twój samochód w ogóle nie uruchomi się.

  1. Częściej napełniasz zbiornik gazu.

Jeżeli Twoje świece zapłonowe znajdują się na ostatnim odcinku drogi, wyciągną je po przebiegu Twojego gazu. Zużyte świece zapłonowe mogą zwiększyć zużycie paliwa w Twoim samochodzie, ponieważ nie będą skutecznie spalać paliwa, które trafia do silnika, co oznacza, że będziesz wyrzucać więcej pieniędzy na tankowanie. „Nieprawidłowe zapalenie się świecy zapłonowej może zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 30%” – informuje National Institute for Automotive Service Excellence. Ogólnie rzecz biorąc, utrzymywanie samochodu w odpowiednim stanie może zdziałać cuda w zakresie oszczędności paliwa. „Naprawa samochodu, który jest wyraźnie niedopracowany lub nie przeszedł testu emisji spalin, może poprawić jego przebieg na gazie średnio o 4%”, informuje FuelEconomy.gov.

  1. Silnik pracuje na biegu jałowym z grubsza (i można to usłyszeć!).

Zazwyczaj (miejmy nadzieję!) twój silnik prawdopodobnie mruczy jak kotek, ale wyłącz muzykę i słuchaj. Jeśli zauważysz, że silnik robi grzechotanie, pingowanie lub odgłosy stukania, możesz winić za to swoje świece zapłonowe.

  1. Twój samochód nie przyspieszy szybko.

Prawdopodobnie znasz się na tym, jak Twój samochód radzi sobie i prowadzi. Jeśli zauważysz, że Twój samochód nie reaguje tak szybko, jak zwykle, zwłaszcza gdy próbujesz przyspieszyć, może to mieć związek ze zużytymi świecami zapłonowymi. Być może nadszedł czas, aby je wymienić – nikt nie lubi jeździć ospałym, paliwożernym samochodem.

  1. Według producenta, już czas!

W każdej sprawie związanej z pielęgnacją samochodu zawsze najlepiej jest przestrzegać zalecanych przez producenta terminów przeglądów. Zapoznaj się z sugerowanym przez producenta harmonogramem konserwacji samochodu, aby sprawdzić, kiedy należy wymienić świece zapłonowe. Na szczęście, świece zapłonowe nie zużywają się zbyt szybko. Zazwyczaj można je wymienić przed przejechaniem 80 000 km. Jeśli jednak zauważysz którykolwiek z tych objawów, czas na sprawdzenie świec zapłonowych po dostrojeniu silnika.

[randomize category=’polecamy’ random=’1′]

One comment

  1. świece najlepiej wymienić tak co 30-50 tys km. ja tak robię i wszystko działa super! ale tez zależy jakie to są świece. Sam kupuje w Auto partner te z Brisk A Line, bo po pierwsze iskra jest mocna, no i odkręcanie świec po duzym przebiegu jest bardzo łatwe

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code