Wszystko, co musisz wiedzieć o tym, jak wybrać opony.

Wszystko, co musisz wiedzieć o tym, jak wybrać opony.

Jest różnica pomiędzy wyborem opon a doborem właściwych. Wiemy, że nie każdemu tak bardzo zależy na oponach, jak nam, więc jesteśmy tu, aby pomóc! Oto wszystko, co musisz wiedzieć o tym, jak wybrać opony, począwszy od określenia ich rozmiaru, wyboru typu i określenia cech, na których zależy Ci najbardziej w danej oponie.

Określ swój rozmiar opony.

Pierwszą rzeczą, którą musisz określić, jest rozmiar (lub średnica) opony, której potrzebujesz. Opony są dostępne w różnych średnicach, od 13 cali do 22 cali. Skąd więc wiesz, jakiego rozmiaru opon potrzebujesz w swoim pojeździe?

Jednym ze sposobów na określenie średnicy opony jest sprawdzenie tabliczki informacyjnej znajdującej się po wewnętrznej stronie drzwi bocznych kierowcy. Znajdziesz na niej informacje o średnicy koła dla danego pojazdu.

Możesz również sprawdzić swoje aktualne opony. Czy widzisz tę plątaninę liter i cyfr na ścianie bocznej? Będą wyglądać podobnie: 215/65R15. Średnica Twojego koła w calach jest ostatnią liczbą w tej serii. W tym przypadku, 15. Spójrz na zdjęcie poniżej. Nie jest trudno określić, jakiego rozmiaru opon potrzebujesz – a kiedy już się zorientujesz, możesz dość szybko zawęzić wybór opon.

Wybierz typ opony.

Po ustaleniu, jakiego rozmiaru opon potrzebujesz, nadszedł czas, aby dowiedzieć się, jakiego typu opon potrzebujesz – a jest ich bardzo dużo! Często zdarza się, że kierowcy czują się zaklinowani, zwłaszcza gdy po raz pierwszy uczą się wybierać opony.

Typy opon obejmują opony całoroczne, zimowe, o wysokich osiągach, letnie i inne. Oto krótkie wyjaśnienie każdego z nich, abyś mógł określić, co jest najlepsze dla Twojej lokalizacji i stylu życia. Większość z tych typów opon można znaleźć dla różnych pojazdów, w tym samochodów osobowych, ciężarowych, minivanów, SUV-ów i cross-ów.

  • Opony całoroczne: Opony całoroczne są tworzone dokładnie do tego, co oznacza nazwa… wszystkie pory roku! Zostały zaprojektowane z myślą o płynnej, cichej jeździe, oszczędności paliwa i długiej żywotności bieżnika. Ponieważ jednak opony całoroczne są tworzone z myślą o każdej porze roku, stanowią kompromis i nie sprawdzają się w ekstremalnych warunkach pogodowych. Są świetne dla kierowców, którzy mieszkają w miejscach o łagodnych zimach, ale nie radzą sobie z poważnym oblodzeniem, śniegiem i temperaturami poniżej zera.
  • Opony zimowe i śniegowe: Opony zimowe są świetne w ekstremalnych warunkach zimowych, z którymi nie radzą sobie przez cały sezon. Stworzone są ze specjalnej gumy, która nie usztywnia się w niskich temperaturach i zapewniają wyjątkową trakcję w zimowych warunkach drogowych, takich jak lód, błoto pośniegowe i śnieg. Jeśli mieszkasz gdzieś w brutalne zimy, będziesz potrzebował opon zimowych.
  • Opony wyczynowe: Opony o wysokich osiągach są stworzone dla kierowców, którym naprawdę zależy na prędkości i osiągach. Opony te wykorzystują każdą uncję mocy silnika i zapewniają przyczepność na drodze, tak jak opony wyścigowe, ale mają również obniżone wskaźniki zużycia bieżnika i zazwyczaj nie wytrzymują tak długo, jak inne rodzaje opon. W samochodach sportowych często można spotkać opony o wysokich osiągach.
  • Opony letnie: Często opony „zwykłe” są nazywane oponami „letnimi”. Zasadniczo, opona letnia może wytrzymać trzy pory roku – nie należy próbować jeździć na nich w zimną pogodę lub po śniegu. Opony letnie zapewniają doskonałą przyczepność na mokrych nawierzchniach, dzięki czemu doskonale nadają się do wiosennych pryszniców i letnich burz. Jednak ich miękka guma twardnieje, gdy temperatura spada poniżej zera, co czyni je niewystarczającymi do jazdy zimą.
  • Opony do jazdy terenowej: Jeśli lubisz zdejmować pojazd z utartych szlaków, opony terenowe mogą być dla Ciebie idealnym wyborem. Te opony są stworzone do jazdy po wszystkich nawierzchniach, od błota po piasek i skały – i wyglądają na bardzo wytrzymałe. Opony te z pewnością poradzą sobie również na ubitej nawierzchni! Zabierz tych złych chłopców na normalne drogi i autostrady, a doświadczysz komfortu i prowadzenia codziennych opon „on-roadowych”.
  • Opony turystyczne: Opony turystyczne to opony klasy premium zaprojektowane dla kierowców, którzy cenią sobie płynność, komfort jazdy i doskonałe prowadzenie. Oferują one niezawodność, długą żywotność bieżnika i minimalny hałas. Większość opon turystycznych to opony całoroczne, które są w stanie poradzić sobie w typowych warunkach mokrych i suchych, ale nie radzą sobie ze śniegiem, mrozem i innymi ekstremalnymi warunkami pogodowymi.
  • Opony błotnisto-trenowe: Opony do jazdy terenowej na błocie potrafią lepiej niż jakiekolwiek inne opony radzić sobie z miękkimi nawierzchniami, takimi jak głębokie błoto i piasek. Uznaj opony typu mud-terrain za bardziej agresywną odmianę na oponach do jazdy terenowej! Głęboki, wytrzymały wzór bieżnika pomaga pojazdowi uzyskać solidną trakcję na najmniej stabilnym terenie. Ich intensywna konstrukcja jest idealna do jazdy terenowej, ale nie będzie tak gładka, cicha ani wygodna na zwykłych drogach.
  • Zapasowe opony: Nie można zapomnieć o tych dobrych chłopakach! Kiedy zdarzy się nieoczekiwane, opony zapasowe są tutaj, aby uratować dzień. Jeśli chodzi o opony zapasowe, masz możliwość otrzymania pełnowymiarowej lub kompaktowej opony. Opona pełnowymiarowa to po prostu piąta opona do Twojego samochodu. Wrzuć ją do samochodu, gdy jedna z opon ulegnie awarii i będziesz mógł jechać przez dłuższy czas. Opona kompaktowa to tymczasowe mocowanie. Zajmie mniej miejsca w samochodzie niż pełnowymiarowa opona, ale nie poradzi sobie z wysokimi prędkościami i nieoptymalnymi warunkami drogowymi. Kompaktowa opona zapasowa zawiezie Cię do warsztatu samochodowego, abyś mógł kupić nową oponę i tyle.

Zidentyfikuj właściwą oponę dla siebie.

Po określeniu rozmiaru i typu należy wziąć pod uwagę specyficzne cechy różnych opon, takie jak koszt, wygląd, marka itd. Innymi słowy, ta część obejmuje wybór idealnej opony z zestawu dobrych opon!

Wielu kierowców decyduje się trzymać się tych samych opon, które pojawiły się w ich samochodzie, gdy je dostali. W końcu, jeśli nie jest zepsuta, nie naprawiaj jej! Jeśli jednak jesteś gotowy do podjęcia ryzyka, Firestone Complete Auto Care ułatwi Ci to.

Przejdź do naszego internetowego katalogu opon i wpisz typ pojazdu lub rozmiar opony, aby rozpocząć jazdę. Stamtąd wybierz swoje priorytety w oponie spośród takich kwestii, jak komfort jazdy, zużycie opon i poziom hałasu. Zawężymy je, a następnie porównamy odpowiednie opcje w zakresie wyglądu i kosztów!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code