Pilnowanie poziomu oleju w silnikach naszych samochodów jest niezwykle ważne. Ciecz ta zapewnia odpowiednią pracę wszystkich części ciernych silnika. Olej dodatkowo odpowiada za odpowiednie chłodzenie całości silnika. Do jego zadań należy także rozpraszanie powstających w silniku zanieczyszczeń.
Spis treści:
Wymiana oleju
Niezależnie od tego, czy jesteśmy fanem motoryzacji czy nie, to powinniśmy nauczyć się kontrolować poziom oleju i dokonywać tej czynności regularnie. Sprawdzenia poziomu można dokonać bez użycia jakichkolwiek narzędzi.
Wystarczy wyciągnąć „bagnet”, który poinformuje nas o ilości oleju w silniku. Odpowiedni jego poziom jest wtedy, gdy sięga on granicy mniej więcej 2/3 odległości, pomiędzy wartością minimalną i maksymalną. Ta tradycyjna metoda pomiaru jest najbardziej pewna i bezpieczna, w porównaniu z elektronicznymi wskaźnikami, w które wyposażone są nowsze modele samochodów.
Nie należy dopuszczać do sytuacji, w której poziom oleju znajduje się na minimalnej wartości albo poniżej, ponieważ może to doprowadzić do zatarcia silnika.
Co w sytuacji, kiedy nalejemy za dużo oleju?
Chociaż wydawać by się mogło, że jak wlejemy więcej oleju, to dla silnika będzie to dobre, jednakże nie powinno się tego robić. Niektórzy kierowcy potrafią uzupełniać ten płyn bez głębszego przemyślenia i wlewają go bez żadnej kontroli. Lekki nadmiar oleju nie będzie dla naszego samochodu szkodliwy, ponieważ niektóre elementy silnika lubią pochłaniać ten lubrykant w toku swojej naturalnej pracy.

Niestety sytuacja się zmienia, kiedy wlejemy tę ciecz drastycznie ponad miarę. W takim wypadku ulegnie zwiększeniu ciśnienie w układzie korbowym, co z kolei prowadzić może do rozszczelnienia silnika poprzez wydmuchanie jednej z jego uszczelek.
Aby nie nastąpił nadmiar oleju w silniku, w samochodach montuje się miskę olejową, której zadaniem jest pomieścić więcej tego smarowidła, niż zaleca się wlewać do silnika. Jednakże dosyć często producenci poszczególnych marek samochodów nie określają, ile wynosi ta rezerwa.
W przypadku, kiedy jesteśmy posiadaczami silnika diesla mogą nastąpić także inne skutki nadmiaru oleju w silniku. Za duża ilość tej cieczy może prowadzić do rozbiegania silnika. W momencie, w którym olej silnikowy dostaje się do komór spalania, silnik wysokoprężny zaczyna na nim pracować, tak jakby był to napędowy olej. W takim przypadku silnik zaczyna pracować na najwyższych obrotach. Olej podawany przez odmę ulegnie spaleniu, co w końcowym rezultacie prowadzić będzie do zatarcia silnika.
Co zrobić, kiedy w silniku oleju przybywa?
Jeżeli nadmiar oleju w silniku nie jest związany z jego nonszalancką wymianą, to przyczyna takiego stanu rzeczy może leżeć w innym miejscu. W przypadku, kiedy wskazania bagnetu są dużo ponad jego maksymalną wartość, możliwe, że będziemy musieli zwrócić się do fachowca o pomoc.

Jeżeli od wymiany do wymiany oleju, to znaczy po przejechanym dystansie ok. 20 tysięcy kilometrów, samochód nie utrzymuje stałego poziomu tego smarowidła możliwa jest obecność awarii.
Taki stan powodować może przedostawanie się innego płynu samochodowego do oleju. Najczęściej takim płynem jest płyn chłodniczy. W takiej sytuacji kolor oleju będzie ewidentnie jaśniejszy, a w zbiorniku wyrównawczym powinniśmy zaobserwować ubytek płynu chłodniczego. By naprawić tę usterkę konieczną będzie wymiana uszczelki pod głowicą. Dodatkowo niezbędne będzie również wyrównanie powierzchni głowicy przy użyciu frazerki (planowanie głowicy). Mechanik dokonując wymiany uszczelki bez powyższej czynności może ostatecznie nie naprawić awarii i problem przedostawania się płynu chłodniczego do oleju powróci.
Inną sytuację nadmiaru oleju w silniku może powodować również przedostawanie się paliwa do tej cieczy. Obecność paliwa w oleju nie stwierdzimy gołym okiem, ale pod palcami olej zanieczyszczony będzie mniej lepki oraz ewidentnie wyczuć będzie można zapach danego paliwa. Zjawisko to wskazuje na znaczne wyeksploatowanie silnika. Tego typu usterka zdarza się najczęściej w starszych i wysłużonych pojazdach oraz będzie się wiązała z kosztowną naprawą.
Podsumowując, aby nasz samochód służył nam jak najdłużej, starajmy się kontrolować stan oleju jak najczęściej. Za dużo oleju w silniku, jak również za mała ilość tego płynu w silniku, może doprowadzić do poważnych usterek naszego pojazdu. Dlatego tak ważna jest regularna kontrola poziomu oleju silnikowego oraz systematyczna wymiana tego płynu. Przepracowany olej nie będzie spełniał swoich funkcji i będzie niebezpieczny dla normalnej pracy samochodu.
Gdzie warto kupić sprawdzony olej silnikowy?
Jest wiele miejsc i sklepów – tych tradycyjnych i internetowych, gdzie można kupić olej silnikowy. Niemniej tylko cześć z nich potrafi zaoferować dobry, oryginalny produkt w świetnej, przystępnej cenie. To właśnie takie sklepy motoryzacyjne są przez klientów (a w szczególności użytkowników samochodów) poszukiwane. Nie wiem, jak u was, ale ja mam taki sklep w którym zawsze kupuje oleje silnikowe, które są jednocześnie oryginalne i tanie. Ze swojej strony mogę śmiało zarekomendować internetowy sklep motoryzacyjny GoRabbit.pl. A wy macie jakieś swoje sprawdzone sklepy? Napiszcie w komentarzach jakie i dlaczego.
W drodze na konferencję, która dotyczyła faktoringu moje auto zaczęło dymić. Mimo tego, że nie jestem blondynką, nie wiedziałam co robić. Na swojej drodze spotkałam pomocnych ludzi, którzy pomogli mi dostać się do mechanika. Udało się szybko zażegnać problem.
Wymiana oleju w silniku samochodowym – ważna sprawa. Szkoda, że ludzie nie mają takiej funkcji – wymiany oleju niektórym bardzo by się przydała i świat byłby lepszy:) Póki co pamiętajmy o naszych autach i wymianie oleju w silniku;)
Prowadzisz małą firmę? Brak kapitału utrudnia bieżące funkcjonowanie i rozwój działalności? Bank odmawia kredytu tłumacząc, że Twojej firmie brakuje zdolności kredytowej? A przecież biznes się kręci, masz dużych odbiorców, niektórzy to firmy z pierwszych stron gazet. Umowy z nimi to Twój powód do dumy: okazałeś się bardziej elastycznym, tańszym, lepszym jakościowo i szybszym dostawcą niż kilku innych, z którymi konkurowałeś.
Przedsiębiorcy posiadający i udostępniający pracownikom flotę samochodową dobrze wiedzą, że jest to kosztowne przedsięwzięcie. Dlatego powinni szukać sposobów na optymalizowanie kosztów, w tym także kosztów paliwa. Czy jest to możliwe? Pan Janusz, prowadzący firmę produkującą wysokojakościowe kiełbasy i wędliny, uważa, że tak.
Bardzo ważnym elementem nadającym styl i charakter każdemu wnętrzu, jest jego odpowiednio dobrana kolorystyka. W sezonie 2019/2020, coraz częściej odchodzi się od stylu skandynawskiego i klasycznej bieli, na rzecz bardziej zdecydowanych kolorów.
Remont łazienki to ogromne wyzwanie dla każdego właściciela mieszkania. Sklepy i markety oferujące materiały wykończeniowe i urządzenia sanitarne stale poszerzają ofertę swoich produktów, co dodatkowo nie ułatwia dokonania szybkiego wyboru.
Firmy faktoringowe stosują inny model oceny ryzyka niż banki: w przeciwieństwie do tradycyjnego kredytu zabezpieczeniem są wystawione faktury, a nie hipoteka. Firma, która chce skorzystać z faktoringu, nie musi posiadać istotnego majątku czy też innych twardych zabezpieczeń.